Dezynfekcja dłoni jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym, takim jak grypa, angina, wirusowe zapalenie wątroby typu C i wiele innych. Właściwe jej wykonanie gwarantuje zabicie obecnych na rękach bakterii i wirusów, które te choroby wywołują. Jakie najczęstsze błędy popełniamy podczas dezynfekcji i jak to robić prawidłowo?

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja jest czynnością wykonywaną przy użyciu środków chemicznych, celem której jest zniszczenie większości chorobotwórczych drobnoustrojów z przedmiotów i powierzchni, w takim stopniu, by ich użytkowanie nie groziło zakażeniem i chorobą. Nie należy mylić tego pojęcia z antyseptyką, która ma na celu niszczenie drobnoustrojów na skórze.

Dłonie są największym nośnikiem zarazków, a ich higiena, czyli dokładne mycie wodą z mydłem, a także dezynfekcja, są najważniejszymi czynnikami zapobiegania przenoszeniu bakterii i wirusów wywołujących wiele chorób. Do najpowszechniejszych z nich zalicza się grypa, angina, opryszczka, szkarlatyna oraz tzw. grypa żołądkowa. Na dłoniach można spotkać jednak również dużo groźniejsze dla zdrowia i życia mikroorganizmy, a wśród nich bakterie kałowe, E.coli czy gronkowiec złocisty, prowadzące do zakażeń i niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Na skórze rąk bytują też niebezpieczne wirusy wywołujące np. wirusowe zapalenie wątroby typu A i E. Wszystkie przenoszą się m.in. przez dotyk, a ryzyko zakażenia zmniejsza dezynfekcja dłoni.

Prawdziwa dezynfekcja, czyli wykonana środkami o szerokim spektrum bójczym, jest procesem, który gwarantuje usunięcie wszelkich mikroorganizmów z powierzchni dłoni w 99,999%. Tylko tak wysoki poziom skuteczności chroni (szczególnie osoby podatne), przed zakażeniem i chorobą.

Kiedy dezynfekować ręce?

Ryzyko zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami wzrasta wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na kontakt z obcą flora bakteryjną, czyli poza naszym własnym domem. Szczególnie wysokie jest w miejscach publicznych, gdzie dotykamy wielu przedmiotów, które nie są myte ani dezynfekowane, a były używane (dotykane) przez tysiące innych osób. Dlatego po każdym pobycie poza domem, a zwłaszcza w miejscu publicznym, dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy zdezynfekować dłonie specjalistycznym wyrobem medycznym, który wykazuje skuteczność bójczą na wspomnianym już poziomie 99,999%, np. sprayem do dezynfekcji rąk MEDISEPT VELODES SOFT PŁYN

Najczęstsze błędy przy dezynfekcji dłoni

Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak aby uzyskać najlepsze wyniki dezynfekcji powinniśmy wykonywać ją według sprawdzonego schematu, który gwarantuje skuteczność, czyli zabicie większości chorobotwórczych drobnoustrojów bytujących na dłoniach. Poniżej 5 najczęściej popełnianych błędów podczas dezynfekcji rąk:

  • Zbyt krótki czas dezynfekcji.
  •  Stosowanie za małej ilości preparatu.
  •  Pozostawienie na dłoniach biżuterii.
  •  Użycie płynu dezynfekcyjnego na mokrą skórę – rozcieńczenie preparatu.
  •  Zła technika dezynfekcji.

Niewłaściwie przeprowadzona dezynfekcja niesie ze sobą ryzyko pozostawienia na skórze dłoni na tyle dużej liczby mikroorganizmów, by mogło dojść do zakażenia i choroby. Dlatego jeśli sięgamy już po środek do dezynfekcji, powinniśmy czynność tę wykonać prawidłowo.

Jak prawidłowo zdezynfekować dłonie?

Przed przystąpieniem do dezynfekcji dłoni powinniśmy przede wszystkim zdjąć biżuterię oraz dodatki. Jedną z najskuteczniejszych metod, zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest dezynfekcja dłoni  wg. schematu Ayliffe’a, a polega ona na nałożeniu preparatu na dłonie i wykonywanie określonych ruchów w 6 krokach.
Rys.1. Opracowanie — Medisept

Krok 1.
Pocieramy powierzchnię jednej dłoni o powierzchnię drugiej dłoni. Czynność powtarzamy na obu dłoniach.

Krok 2.
Pocieramy wewnętrzną powierzchnię jednej dłoni o grzbiet drugiej dłoni, czyszcząc jednocześnie przestrzenie między palcami i ich boki. Czynność powtarzamy na obu dłoniach.

Krok. 3.
Pocieramy dłoń o dłoń z rozłożonymi palcami, docierając do przestrzeni między nimi
i dezynfekując boczne części palców. Czynność powtarzamy na obu dłoniach.

Krok 4.
Pocieramy grzbietową powierzchnię zagiętych palców jednej dłoni pod zgiętymi palcami drugiej dłoni. Czynność powtarzamy na obu dłoniach.

Krok 5.
Pocieramy nasadę kciuka i cały kciuk jednej dłoni, drugą dłonią. Czynność powtarzamy na obu dłoniach.

Krok 6.
Okrężnymi ruchami jednej dłoni pocieramy opuszki palców w zgłębieniu drugiej dłoni. Czynność powtarzamy na obu dłoniach.

Tak wykonana dezynfekcja, odpowiednią ilością preparatu, gwarantuje pozbycie się z dłoni chorobotwórczych mikroorganizmów. Codzienną higienę rąk powinniśmy uzupełniać także o ich pielęgnację. Zaleca się, by po każdym myciu i dezynfekcji rąk stosować krem nawilżającyŹRÓDŁO: https://prawdziwadezynfekcja.pl/